TORBALI’YI ZALİM DEDİĞİNİZ ADAMA NİYE EMANET ETTİNİZ?

Değerli okurlarım, bu günkü köşe yazımda Torbalı siyasetiyle ilgili birkaç konuya değinmek istiyorum. Aslında köşe yazımın konusunu Ak Parti Torbalı İlçe Başkanı Selman Günaydın belirledi. Sayın Günaydın geçtiğimiz günlerde bir canlı yayın programına katılarak parti çalışmalarını değerlendirmiş ve 2023 yerel seçimlerinde Torbalı Belediye seçimlerini kazanacaklarını kast ederek ‘Emanet verdiğimiz belediyeyi geri alacağız’ demişti. İşte ben de tam olarak bu ifadeye takıldım. Sayın Günaydın’a soruyorum ‘Madem geri alacaktınız ne için belediyeyi rakip partiye kaptırdınız? Torbalı Belediyesi babanızın malı mı ki başkasına emanet veriyorsunuz? Madem belediye seçimlerini kazanmak Ak Parti için bu kadar önemliydi. Ak Partinin adayı Adnan Yaşar Görmez neden desteklenmedi? İsmail Uygur’un vakti geldiğinde koltuğa oturabilmek için 2014’te partisine kasıtlı seçim kaybettirdiği gibi sizde bu tür bir hesapla kendi partinizin adayına seçim kaybettirme hesaplarımı yaptınız yoksa?

AK PARTİ CHP’Lİ UYGUR’UN TAKTİĞİNİ Mİ UYGULADI

Seçimlerde bir o parti kazanır bir bu parti kazanır bunda sorun yok. Fakat Ak Partinin bu dönem niçin seçim kaybettiğini biraz irdelemek lazım. Önceki dönem belediye başkanı Sayın Adnan Yaşar Görmez, bazı eksikleri ve hataları olmasına karşın, genel anlamda iyi bir belediye başkanıydı. Ve her şeyden önce iyi bir adamdı. (Onurlu bir gazeteci olarak hatalarına da muhalefet etmiştim zaten) Ancak dürüstlüğüyle ve çalışkanlığıyla tanınan Adnan Yaşar Görmez, Torbalı’nın Ak Parti içindeki bazı aktörleri nedeniyle bazı şeyleri yapamadı, yada bazı başarısız işler oldu. Ne yazık ki aynı aktörler, seçim döneminde de Görmez’e destek olmak yerine köstek olmayı tercih etti. Sayın Görmez’in Cumhur İttifakı ortağı MHP kanadından gördüğü destek, kendi partisinden gördüğü desteğin kat be kat üzerinde oldu. 

BELEDİYEYİ ELLERİYLE UYGUR’A TESLİM ETTİKLERİ DOĞRUDUR

Malum, Görmez hiçbir zaman belediyedeki yegane söz sahibi olamadı. İzmir Milletvekili Atilla Kaya, belediyenin sahibi kendisiymiş gibi davrandı ve belediye meclis üyesi Özgür Erman Çağlar üzerinden kendi ekibini oluşturdu. Belediye personeli Adnancılar ve Atillacılar olarak ikiye ayrıldı. Hatırlayınız en son bir mitingde bu Adnancılarla Atillacılar bir birlerine bıçak çekmişler ve kavga etmişlerdi. Zaten dönemin ilçe başkanı Hasan Akbıyık ile belediye başkanı Adnan Yaşar Görmez, kamuoyuna yansıtmadıkları bir küslük içindeydi. Bu ayrımın içine bir de belediye başkan aday adayı Abdulvahap Olgun’un taraftarları eklenince, Torbalı’da Ak Partiyi kurtarmaya ittifak ortağı MHP’nin takdire şayan çabaları bile yetmedi. Netice olarak da belediyeyi kendi elleri ile ‘Millete zulüm etmekle’ suçladıkları İsmail Uygur’un ellerine teslim ettiler. 

KAYA VEKİL OLDUĞU SÜRECE GÜNAYDIN’I BEKLEYEN KADER DE AYNIDIR

Aslında Ak Parti Torbalı İlçe Başkanı Selman Günaydın vizyonlu bir adamdır. Göreve başlamasının ardından ilçede partinin silkelenerek yükselişe geçtiği de aşikar. Zaten bu anlattıklarımın hiç biri onun döneminde olmadı. Ancak ben kendisine hatırlatayım. Atilla Kaya’ya yakın bir isim olması, onun için her şeyin güllük gülistanlık geçeceği anlamına gelmiyor. Evet şuan ki konjektürde Selman Günaydın Ak Parti’nin 2023 Torbalı Belediye Başkan adaydır. Kazanır yada kaybeder bilemiyorum. Ancak olur da kazanırsa Adnan Yaşar Görmez’in yaşadığı her sorunu yaşayacaktır. Mesela Atilla Kaya’nın kendisini belediyenin gerçek sahibi sanması ve Günaydın birazcık başını kaldırmaya yeltense yalnız kalacak olması gibi.