Sıra Kaymakçı etabında

Torbalı’dan Kiraz’a uzanan 92 kilometrelik bölünmüş yol projesinin en önemli etaplarından biri olan Ödemiş-Kaymakçı için çalışmalar hız kazandı. Uzun zamandır beklenen proje için yol nedeniyle Türkönü-Ertuğrul arası adeta şantiyeye dönüştü.

Karayolları Genel Müdürlüğü’nün 2010’lu yılların başından beri sürdürdüğü Torbalı-Bayındır-Ödemiş-Kiraz bölünmüş yol projesinde Torbalı-Bayındır-Çatal-İlkkurşun arasındaki bölümün tamamlanması sonrası geriye Ödemiş-İlkkurşun ve Ödemiş-Kaymakçı arasındaki etaplar kaldı. Kaymakçı’dan Kiraz’a uzanan bölümde çalışmalar büyük ölçüde tamamlanırken bir yandan kamulaştırmayla ilgili hukuki süreçler de bekleniyor.

Bir yandan kamulaştırma davaları da bekleniyor

Kamulaştırmayla ilgili vatandaşlar ve Karayolları Genel Müdürlüğü arasında bazı davaların sürdüğü bilinirken kamulaştırma sorunlarının çözüldüğü bölümlerde ise yüklenici firma hummalı şekilde çalışıyor. Bu bölümlerden olan Gereli-Türkönü-Ertuğrul güzerganında yolun kot seviyesi dolgu çalışmaları ile yükseltiliyor. Ayrıca Ertuğrul köyü yakınlarındaki keskin viraj da yeniden düzenleniyor. Virajın hemen yanındaki tepeden yapılan kazı çalışması ile yol güzergahı genişletilirken alınan malzeme de dolguda kullanılıyor.

Her yıl yaşanan acı kazalar ve tarımsal üretim bölgesi olan bu bölgede traktörlerin de bu hattı kullanması sebebiyle oluşan uzun araç kuyrukları ile anılan Ödemiş-Kaymakçı karayolunda uzun zamandır talep edilen çalışmalar Kaymakçı yönüne doğru ilerliyor.

Yol çalışmalarına dikkat!

İş makinelerinin yoğunlaştığı bölgede sürücüler de trafik işaret ve işaretçileri ile uyarılıyor. Özellikle kot seviyesinin yükseltildiği bölümler nedeniyle sürücülerin daha da dikkatli olmalarını gerektiren bölgede trafik tek şeritten kontrollü olarak sağlanıyor. Adeta şantiyeye dönüşen Türkönü-Ertuğrul güzergâhındaki çalışmalarla ilgili Karayolları Genel Müdürlüğü de Ödemiş-Kaymakçı-Kiraz yolunun 6-9. kilometreleri arasında devam eden bölünmüş yol yapım çalışmaları nedeniyle sürücülerin trafik işaret ve işaretçilerine dikkat etmeleri gerekmektedir” uyarısı yapılıyor.