Minibüs işinde gerçek çorbacılar kim

İzmir Postası Gazetesi olarak, Torbalı’da yaşanan ulaşım sorununun çözümü için konuyu gündeme getirmeye devam ediyoruz. Bilindiği üzere UKOME Torbalı için bir süredir tartışmalı kararlar veriyordu. Önce İzmir – Torbalı dolmuşlarının şehir içinden geçmelerine izin verildi, ardından şehir içi minibüs kooperatifinin güzergah izin belgeleri iptal edildi. Bu tarihten sonra yasal olmamasına rağmen şehir içi dolmuşu gibi ring seferi düzenleyen İzmir – Torbalı dolmuşlarının, Torbalı Sanayi Sitesi’ne girmeyerek vatandaşları da mağdur ettiği de kamuoyunda iddia edilmişti. Konuyla ilgili gerçekleri ortaya çıkarmak için yetkililerle görüşen gazetemizin baş yazarı Şehmuz Gümüştaş, belgeli bilgilerle konuyu aydınlattı.

Metropolis Şehir İçi Yolcu Taşımacılığı Kooperatifi’nin güzergah izin belgelerinin iptal edilmesiyle İzmir – Torbalı dolmuşlarının aynı güzergah izin belgesine sahip olup olmadığını UKOME yetkililerine soran Gümüştaş, kesin bir dille ‘Hayır’ cevabı aldı. Gümüştaş’a belgeleriyle birlikte verilen cevaba göre, İzmir – Torbalı minibüsleri, 5 dakikada bir Gaziemir Semt Garajına ve 5 dakikada bir İzmir Otobüs Terminaline araç kaldırma yetkisine sahip. Aralıklı olarak kalkan bu dolmuşlar iki buçuk dakikada bir Torbalı’da şehir içine girme yetkisine sahip. Ancak şehir içinden geçip İzmir’e devam etmek zorunda. Bu dolmuşların ring seferi yapmaları kesinlikle yasak.

Buna karşın Torbalı içinde sürekli ring seferi yapan Torbalı – İzmir dolmuşları, şehir içinde çalışma hakkına sahip olduklarına iddia etmelerine rağmen, konu Torbalı Sanayi Sitesi’ne girmek ve Atatürk Mahallesi’ne girmek olduğunda ise bu görevlerinden kaçıyor. Hem şehir içi yolcusu mağdur oluyor hem de İzmir yolcusu mağdur oluyor.
Gazetemizin konuyla ilgili söz hakkı tanıdığı, Torbalı – İzmir Dolmuş hattı yetkilisi Hakim Sözüçok’un başyazarımız Şehmuz Gümüştaş’a yaptığı açıklama ise son derece şaşırtıcı oldu. Sözüçok, “Şuanda Torbalı’da şehir içi dolmuşu olmadığı için bu hakkı bize vermek zorundalar. Biz İzmir’e 5 dakikada bir araç kaldıramayız. Kaldırırsak zarar ederiz. Eğer beş dakikada bir araç kaldırmamızı istiyorlarsa, İZBAN seferlerini durdursunlar” gibi ifadeler kullandı.
Öte yandan gazetemizin, bu sorunun çözümü için gösterdiği çaba bazı odakların tepkisini çekti. Konuyla ilgili açıklama yapan Başyazarımız Şehmuz Gümüştaş, “Bu işten nemalanan bazı odaklar, Torbalı’daki ulaşım sorununun çözülmesini istemiyor. Biz bu konuyu haber yaptık diye bize rüşvet mi istiyorsunuz çorbacı mısınız diye soruyorlar. Biz çorbacı değiliz ama kimlerin çorbacılarla çorba içtiğini, kimlerin hangi bürokratlara altın hediye ettiğini biliyoruz. Bunları da köşe yazımda açıklayacağım” dedi.