Güner: Hukuki hakkımız en kısa zamanda iade edilecektir

Kısa süre önce çalışma hakları ellerinden alınan Torbalı Metropolis Şehir İçi Minibüs Kooperatifinin başkanı Veysi Güner, gazetemize açıklamalarda bulundu. Daha önce de bir çok kez çalışma izinleri ellerinden alınmak istenmesine rağmen yargı kararlarıyla çalışmayı sürdürdüklerini ifade eden Veysi Güner, geçtiğimiz hafta alınan çalışmayı durdurma kararının ise yine yargı kararıyla iptal olacağını söyledi. Veysi Güner, yargı kararları kendilerinin haklı olduğunu ortaya koymasına rağmen UKOME’nin kendilerini mağdur etmesini ise bazı kişilerin art niyeti olarak tanımladı.

 


“1999’DAN BERİ TÜM YARGI KARARLARI LEHİMİZE ÇIKMIŞTI”
Gazetemize açıklama yapan Torbalı Metropolis Şehir İçi Minibüs Kooperatifi Başkanı Veysi Güner, 1997 yılında dönemin Torbalı Belediye Başkanı Hasan Karatoklu İzmir – Torbalı dolmuşlarının şehir içine girmesine izin vermiş, 1999 yılında ise İçişleri Bakanlığı’ndan aldığı izin ile ihale aaçarak kooperatifimize ait 25 araca şehir içinde çalışma ruhsatı vermişti. 2000 yılında İzmir – Torbalı dolmuşlarının şehir içine girme izinleri iptal edildi. Yaptıkları itirazlar ise hem İzmir İdare Mahkemesi hem de Danıştay 8. Dairesi kararlarıyla ret edildi. Ve biz şehir içinde çalışma yetkisi olan tek kooperatif olarak hukuki meşruiyet kazandık. Ancak aradan geçen yıllar içerisinde bu hakkımız sürekli olarak elimizden alınmaya çalışıldı” dedi.
“YARGI KARARLARINA RAĞMEN TEK TEBLİĞLE HAKKIMIZ ELİMİZDEN ALINDI”
Açıklamasına devam eden Veysi Güner, “2004 yılında ilçe belediyesinin yetkisi kaldırılarak ulaşım yetkisi İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne verildi. Ancak kazanılmış haklar geri alınamayacağı için bizim hakkımız sabit kaldı. 2015 yılında köy dolmuşları olarak bilinen Yedi Eylül Minibüs Kooperatifi de aleyhimize dava açtı ancak yine bizim lehimize sonuçlandı. 2017 yılında UKOME kararıyla bizim güzergah izin belgemiz yenilenerek çalışma hakkımızın meşruluğu devam etti. 2017 ve 2018 yıllarında ise yargı kararları yine lehimize sonuçlandı. Ancak 2020 yılında UKOME tek bir tebliğle çalışma hakkımızı elimizden aldı ve bir gecede hepimizi işsiz bıraktı” şeklinde konuştu.
“ADALET YERİNİ BULACAK AMA BİZ MAĞDUR EDİLDİĞİMİZLE KALACAĞIZ”
Güner bu sürecin geçici olduğunu dile getirerek, “UKOME’ye etki etme gücü olan birileri, çıkar elde etmek amacıyla yanıltıcı rapor hazırlatılmasını sağlayarak önce şehir içindeki minibüs sayısını üç katına çıkardı, sonra da asıl hak sahibi olan 25 minibüsün çalışma hakkını gasp etti. Yargı kararlarının lehimize olacağından ve yeniden çalışacağımızdan şüphem yok. Ancak o süre zarfından 25 minibüs sahibi arkadaşımız, 25 çalışan şoför arkadaşımız ve bu 50 kişinin aileleri mağdur ediliyor. Yıllardır güven içinde bize canını emanet eden Torbalı halkı mağdur ediliyor. Çantacı diye tabir ettiğimiz kirli çıkar çevreleri aradan çıkıp, yargı adaleti sağladığında biz yine çalışmaya başlayacağız ancak mağdur olduğumuzla kalacağız” dedi.