Değerli okurlarım

Değerli okurlarım Torbalı’da yıllardır çözülemeyen şehir içi yolcu taşımacılığı sorunu, her geçen gün daha da büyük bir kördüğüm haline geliyor. Malum kısa süre önce UKOME’nin özel şirketlere yaptırdığı hatalı araştırma neticesinde önce İzmir minibüsleri şehir içi trafiğine sokularak büyük bir kargaşaya neden olunmuş akabinde ise şehir içi taşımacılığının gerçek hak sahipleri olan Metropolis Şehir İçi Taşımacılık Kooperatifine ait 25 minibüsün çalışma izinleri iptal edilmişti. Danıştay’ın 600 nüfuslu bir köy minibüs hattı için verdiği karar, 200 bin nüfuslu Torbalı için emsal kabul edilerek adeta facia bir karara imza atıldı. İzmir Büyükşehir Belediyesi Ulaştırma ve Koordinasyon Merkezi’nin özel firmalara hazırlattığı rapor ise bambaşka bir facia. 200 bin nüfuslu Torbalı’nın merkez mahallelerinden minibüs geçmediğini ve bu mahallelerin mağduriyetinin giderilmesi için yeni hat kurulması gerektiğini idrak edemeyen UKOME, mevcut hatta müdahale edip hak sahiplerini mağdur ederek işleri adeta kördüğüm haline getirdi.

Hazırlanan hatalı rapora gelince, hiç kimse kusura bakmasın ama bu işle ilgili dönen kirli oyunlar ayyuka çıktı. Kendisini CHP Genel Merkezi’ne yakın bir basın mensubu ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde söz sahibi biri olarak tanınan bir şahsın önce elinde çanta ile tüm minibüs kooperatiflerini ve şoförler odasını gezdikten sonra UKOME kararını etkilediğine yönelik ciddi söylentiler var. Torbalı’da ismi çıkan bu şahsın sizi İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde işe sokacağım diyerek vatandaşlardan 25 – 30 bin lira para istediği de konuşuluyor. Kendisine para verdiğini söyleyen birkaç kişi, konuyla ilgili gazetemize ihbarda bile bulunmuştu. Bizde üzerimize düşeni yaparak İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı konuyla ilgili bilgilendirerek iddiaları ilettik.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne düşen hatalı raporları yırtıp çöpe atarak daha güvenilir kişilere daha güvenilir raporlar hazırlatmak, Torbalı’ya iki yeni minibüs hattı daha kurarak vatandaşın mağduriyetini gidermek, kördüğüm olan minibüs sorununu çözmek için hiç kimseyi mağdur etmeyecek kalıcı bir çözüm üretmek ve en önemlisi de belediyemizin ismini kullanarak vatandaşları dolandıran ve rüşvet alan bu kan emicileri temizlemektir.