Değerli Okurlarım

Merhaba değerli okurlarım, kısa bir aradan sonra yeniden sizinle köşemde buluşmaktan dolayı mutluyum. Bu köşe bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da yalnızca doğruların söylendiği bir köşe olacaktır. Bu hafta torbalı köylerine yaptığım geziler sırasında belediyeye ait düğün salonu ve park gibi yapıların bakımlarının ihaleyle bir firmaya verildiğini öğrendim. Bu firma, Torbalı Belediye Başkanı İsmail Uygur’a çok yakın olduğu bilinen bir meclis üyesinin yeğenine ait. Yayın etiği gereği şimdilik bu ismi açıklamayacağım. Ancak Torbalı halkının parasının peşkeş çekilmemesi için konunun takipçisi olacağım. Bu konuyu detaylı araştırdıktan sonra lüzum görürsem bu köşe aracılığıyla vatandaşa duyuracağım.

Söz belediyeden açılmışken, bir çok okurumdan şikayet telefonları alıyorum. Vatandaşlar herhangi bir sorunları için belediyeye gittiklerinde çözüm için meclis üyesi Özkan Yıldız’la görüşmek durumunda kaldıklarını ancak Özkan Yıldız Torbalılı olmadığı ve ilçeyi tanımadığı için bazı sorunlarını aktarmakta zorlandıklarını ifade ediyorlar. Bu sorunu önceden tahmin etmiş ve seçimlerden daha önce köşemde yazmıştım. Torbalıyı tanımayan bir kişiyi meclis üyesi ve belediye başkan vekili yapmak ne kadar mantıklı? Öte yandan eğer yanlış bilmiyorsam Sayın Özkan Yıldız’ın kızı da belediyede torpilli bir görevde işe başlatıldı. Helal yolla çalışıp para kazanan hiç kimseye lafımız yok tabi ama bu durumun ne kadar etik olduğu tartışılır. En çok da Torbalı halkının vicdanında tartışılacaktır.

Torbalı halkının vicdanında tartışılmaya başlanan bir diğer konu ise inşası yarım bırakılan yeni belediye binası. Önceki başkan Adnan Yaşar Görmez belediye binasını yapmak istediğinde hem konumuna hem de ayrılan bütçeye karşı çıkmıştık. Çünkü belediyenin 46 milyon liraya bina yapacak bütçesi yoktu. Ancak madem o para belediyenin kasasından çıktı, madem binanın yüzde 80 i tamamlandı. İsmail Uygur’a yakışan o binayı tamamlamaktır. 46 milyon liralık binayı çürümeye bırakacak haliniz yok ya? Binayı çürümeye terk edip Torbalı halkının parasını çöpe atmanın kime faydası olur? Yazık değil mi? Eğer binayı çürümeye terk etmeyecekseniz niye henüz bir adım atmadınız? Bari en azından vatandaşa küçük bir açıklama yapsaydınız.

Sayın başkan birkaç gün önce belediye işçilerine maaş ödeyemediğini söyleyerek belediyeye ait arsa satacağını söyledi. Hem de sanayi imarlı çok değerli bir arsa. Sayın başkanım belediye işçilerine maaş ödeyecek gücünüz kalmadıysa ilçemize devasa bütçeli kent meydanını nasıl yapacaksınız? Üstelik bir de proje mimarına ödül parası ödeyeceksiniz. Ayrıca belediyemiz her maaş ödeyemediğinde arsa mı satacak? Satacak arsamız kalmadığında ne yapacağız? Satacağınız o arsa 5 – 10 yıl sonra altın değerinde olacak. Malum ilçe büyüdükçe boş arazi kalmıyor. O kadar değerli bir araziyi maaş ödemek için satmak mantıklı mı? Unutmayın Torbalı halkı bunu vicdanında yargılar ve sizi mahkum eder.