Değerli okurlarım

Değerli okurlarım, öncelikle hepinizin bu yazımı evlerinizde ve sağlık içinde okuyor olmanızı temenni ediyorum. Malumunuz koronavirüs belası tüm dünyayı sardığı gibi Torbalı’yı da sardı. Bu lanet virüs vatandaşlarımıza bulaşmakla kalmadı, beş gün içinde Torbalı’nın sevilen iki isminin ölümüne neden oldu. Öncelikle koronavirüs yüzünden ölen iki vatandaşımıza Allah’tan rahmet, yakıları başta olmak üzere tüm Torbalı halkına baş sağlığı diliyorum.
Koronavirüsle mücadelenin her geçen gün daha fazla artarak devam ettirilmesi gerekirken, ne yazık ki ilçemizde bu virüsü hala yeterince ciddiye almayanlar var. Torbalı’da şehir içi taşımacılığı yapan minibüslerin bazıları kurallara uymayarak, denetimlerin olmadığı saatlerde minibüslerine çok sayıda yolcu alıyor. Kurallar gereği kapasitenin en fazla yüzde 50’si kadar yolcu taşıması gereken minibüs sürücüleri, kapasitenin tamamını kullandıkları gibi ayakta yolcu bile alıyorlar. Yani birkaç lira fazla para kazanmak için halkın sağlığıyla oynuyorlar. Adeta balık istifi doldurulan minibüslerde koronavirüs taşıyan bir kişi olması halinde virüsün 6 – 7 kişiye bulaşma riski doğuyor. Yazık değil mi bu halka? Kazanacağınız para insanların can güvenliğinden daha mı önemli?
Bir diğer minibüs sorunu ise hala çözülemeyen üçüncü hat sorunu. Koskoca Torbalı’da sadece iki minibüs hattı bulunuyor. Torbalı’nın doğusunda Karşıyaka Mahallesi, Atatürk Mahallesi ve Yedieylül Mahallesi toplu taşıma hizmeti nedir bilmezken, Torbalı’nın batısında ise en kalabalık mahalle olmasına rağmen Muratbey Mahallesi’nden de minibüs geçmiyor. Bu mahallelerde yaşayan binlerce vatandaşımız mağdur edilmektedir. UKOME bu sorunu çözmediği için tabiki asıl suçlu odur. Ancak UKOME’yi yanıltan gerçek verilerle rapor hazırlanmasını engelleyen bazı kişilerin hiç mi suçu yok? Daha önce yasal yollarla şehir içi taşımacılığını elde eden kooperatife ait 25 minibüs, zaten mevcut iki hattın ihtiyacını karşılıyordu. Yeni hatlar açılması gerekirken mevcut hatta 113 minibüs daha eklemenin anlamı var mı? Yasal olmayan şekilde ring seferi yapan bu 113 minibüs, ulaşım ağına dahil olmayan mahallelerden geçmeyecekse ne işe yarayacak? Yeni hat açılması için yeni bir kooperatif kurup 113 minibüste biz mi sokalım trafiğe? Bu mahallelerde yaşayan insanların ulaşım hakkı yok mu? O insanların parası para değil mi? Ülkece zorlu günler yaşadığımız bu süreçte, lütfen halkımıza daha fazla eziyet etmeyin ve bu sorunları çözün.