Dağtekke Ajitasyonu ve Altında Yatan Gerçekler

Değerli okurlarım ve Torbalı halkı, bugün ki köşe yazımda öncelikle ben de dahil olmak üzere tüm basın camiasının düştüğü bir hataya değinmek ve bir yanlışı düzeltmek istiyorum. Malumunuz Dağtekke’deki üretici stantları Torbalı Belediyesi tarafından kaldırıldı ve akabinde bu durum, ajitasyon dolu fotoğraf kareleri ile birlikte basında yer aldı.

Bizde ilk etapta mağdur halkımızın yanında yer alma, halkın sesini duyurma amacıyla bu durumu haber yaptık. Ancak işin doğrusu ortaya çıkınca da düzeltme ihtiyacı hissettik. Dağtekke’deki durum özetle şudur ki; orada bulunan esnaf kardeşlerimiz bir birlerini ruhsatsız iş yapmakla suçlamış ve birbirlerini CİMER’e şikayet etmişler.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Sistemi’ne yapılan her şikayet gibi bu konuda derhal Torbalı Belediyesi’ne iletilmiş ve şikayetlerin giderilmesi istenmiş. Torbalı Belediye Başkanı İsmail Uygur da esnaflardan hiç birinin Ziraat Odası’na kayıtlı olmadığını ve ruhsatlarının olmadığını görünce çareyi, stantları kaldırmakta bulmuş. Bu durum, birbirlerini şikayet etmekten vazgeçmeyen bazı esnaflar için tek çözüm olmuş.

Aslında ben de dahil hiç kimse stantların kapatılmasını istemezdi, ama şeriatın kestiği parmak acımaz. Yani aslında Başkan Uygur, kanunlara uygun olan şeyi yaptı. Fakat bu durum siyaset malzemesi olarak kullanıldı. İktidar partisi temsilcileri oradaki köylülere ajitasyon içeren pozlar verdirerek fotoğraflar çekti ve konuyu basına taşıdı. Bütün suç CHP’li başkanın üzerine yıkıldı. Oysa şikayetler Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi üzerinden yapılmıştı. Beni tanırsınız, belediyeyi korumak değil, gazeteci olarak eleştirmek benim misyonumdur. Ne kadar eleştirdiğimi de bilirsiniz. Ancak biz gazeteciler doğruya doğru demesini de bilmeliyiz.

Gazetecinin işi yalan söylemek değil, saklı gerçekleri ortaya çıkarmaktır. Bir de ne yazık ki sanal site kurmanın kolay olması, herkesi bir haber sitesi sahibi haline getirdi. Önüne gelen bir site kurup, birilerine yaranmak için haber ismi altında yayınlar yapıyor. Söz konusu Dağtekke ajitasyonunu önce bu sitelerde, sonra da Türkiye’nin en büyük bölgesel gazetesinde okuduk. Be yazık ki bu site ve gazeteler, işin doğrusunu bildikleri halde, CHP’li bir belediyeyi sırf vatandaşa kötü göstermek için bu haberleri yaptı ve yapmaya devam ediyor. Ancak biz, İzmir Postası gazetesi olarak bu oyuna alet olmayı ret ediyor ve gerçeği kaleme alıyoruz.

Başkan Uygur eğer bir işi yanlış yaparsa, biz gene eleştirmeye hazırız. Ancak birilerinin siyasi malzemesine alet olmayız. Tıpkı bugüne kadar hiç alet olmadığımız gibi.