BAŞKAN GÖRMEZ EGE HABER TV’DE AÇIKLADI;

“TORBALI’NIN AYNI TEMPOYLA GELECEĞE KOŞMASI LAZIM, BEŞ YIL DAHA İSTİYORUM”

Ege’nin parlayan yıldızı Torbalı’nın Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez,  Ege Haber Kanalında Hüseyin Aslan’nın sorularını yanıtladı. Başkan Görmez, Torbalı’nın son beş yılda iki kat büyüdüğünü aynı tempoyla geleceğe koşması için  5 yıl daha hizmet yapmak istediğini söyledi.

Soru: Torbalı son 5 yılda nereden nereye geldi?

Torbalı son 4.5 yılda kamu ve belediye yatırımlarında,  büyümede kentleşmede sosyal projelerde, sağlık, eğitim, ulaşım, altyapı yatırımlarında ilçeye kazandırılan arsalarda, yeni yaşam alanlarında kültürel, sanatsal, bilimsel etkinliklerde iki kat büyüdü.  Ve bu büyüme ön gördüğümüz,  stratejik planımız doğrultusunda devam ediyor.

Soru: Büyümenin göstergeleri nelerdir, rakamsal olarak  ?

5 yıl önce ilçe nüfusumuz 135 bin dolayındaydı. Bugün 175-180  bin civarında. İlçemizdeki 700 dolayındaki fabrikada çalışan ve taşımalı sistemle İzmir’den gelen 55 bin dolayındaki işçi bulunuyor.

2004/2013 yılları arasında ilçemizde toplam 3963 inşaat ruhsatı kesilmişti. Bu yıllar Türkiye ekonominsin en canlı dönemi olduğunu belirterek söylüyorum.

Bu rakam 2014 yılında 1096,

2015 yılında 1038,

2016 yılında 1262,

2017’de 1510

Ve 2018 yılının sadece ilk 6 ayında 687

Özetle 4, 5 yılda 5 bin 593 ruhsat kesildi.

(Her ruhsat bir daire olarak algılanmamalı, 300-500 dairenin olduğu sitelere, fabrikalara tek ruhsat kesiliyor.)

Nüfusumuz artarken, her yıl 10 ile 12 bin arasında yeni hemşerimiz bu büyük aileye katılıyor. Bu gelişme Ege’de başka bir ilçede yok. Bir iki yıl sonra 200 bin nüfuslu bir ilçe olmayı öngörüyoruz.

İnşaat ruhsatları, ( yapılaşmanın)  barınmanın, barınma ise büyümenin, yeni yaşam alanlarının, kentleşmenin verileridir.

YAŞAMAK VE YATIRIM YAPMAK İÇİN TORBALI  EN ÇOK TERCİH EDİLEN 3.İLÇE

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2016-2017- 2018 yılının bütün verilerinde Torbalı konut satışlarında İzmir’de ilk 3 ilçe arasında yer alıyor. Nüfusu bizden iki kat büyük olan ilçeleri dahi bu konuda geride bıraktık.

Özetle Torbalı yaşanacak ilçe oldu ve en çok tercih edilen merkezlerden biri haline geldi.

Soru; Büyümeyi neler tetikledi?

İZBAN birinci etken.

İkinci etken ise Sayın Binali Yıldırım’ın İzmir Milletvekili olması ve Torbalı’yı çok yakından tanıması. Her sorunumuzu çözmesi, projelerimize onay vermesi, merkezi hükümetle yerel yönetimin işbirliği  çok büyük bir sinerji oluşturdu.

Ankara elimizi güçlendirdi.

Üçüncü etken de AK Belediyecilik.

 Soru;  Yapılan kamu yarımlarından söz eder misiniz?

Torbalı kamu yatırımlarında altın çağını yaşıyor, 250 yataklı Devlet Hastanesi tamamlanarak hizmete açıldı. İlçemizde 25’ye yakın yeni okul yapımına başlandı. İzmir- Selçuk duble yolu başlandı. Yeni SGK hizmet binası bitirildi ve hizmete açıldı. 100 Yataklı Huzurevini de hizmete açtık. Sosyal Hizmetler Müdürlüğünü ilçemize getirdik.  TOKİ, Ayrancılar ’da 315 konut 8 adet dükkan  inşaatı bitti. Kuraları çekildi. Diş Hastanesi İnşaatına başlandı. Ayrancılar Egekent Yaya Üst Geçidi, Yeşilköy Yaya Üst Geçidi. Atatürk Mahallesi Yaya Üst Geçidi vatandaşlarımızın kullanımında. Benzer onlarca projeyi özetleyebiliriz.

 

Soru; Belediyenin kaynaklarıyla neler yapıldı ya da yapılıyor?

Her mahalleye  bir meydan dedik.  Atatürk Mahallesi Meydanı, Yazıbaşı Vedat Filiz Meydanı, Tepeköy Mahalle Meydanı, Torbalı Mahalle Meydan Projesi, Ayrancılar Mahallesi Meydan Projesi, Pancar Mahalle Meydanı, Karakuyu  Mahalle meydanını, bu 4,5  yıla sığdırdık. Bu meydanlara bir de alt geçitler ekliyoruz. Şht. Jnd. Uz. Çvş. Tolga SAĞLAM yaya alt geçidini bitirip hizmete açtık. Allah nasip ederse 5 yaya alt geçidi daha yapıyoruz. İnşaatlarına başlandı. Sosyal Marketin inşaatı tamamlandı. Yakında hizmete açacağız.

Köylü Pazarını tamamladık, üreticiden tüketiciye ulaşacak. Çok sayıda   Çocuk Oyun Alanı ve Fitness Sahasını hizmete açtık bunlara yenileri ekleyeceğiz. Yürüyüş, bisiklet yolları, sosyal yaşam alanlarında İzmir’in rekorunu kırdık.

Abdülhamit Bulvarı Yürüyüş Yolu,  Haluk Alpsü Bulvarı Yürüyüş Yolu,

Tepeköy Mahallesi Yürüyüş Yolu, Fitness ve Çocuk Parkı

Alpkent-Torbalı Mahallesi Demiryolu Yürüyüş ve Bisiklet yolunda da bir hafta önce tamamladık.

Çapak Beşevler Parkı, 15 Basketbol ve 6 Halı Saha Projesi tamamlandı. Bunlara ek olarak 63 Çocuk Oyun Parkı ve 38 Fitness Sahası yapıyoruz.

Asfaltlamada ve kilit taşı döşemede adeta rekor kırdık. 20 mahallede toplam 114 bin ton  ve  87 kilometrelik sıcak asfalt döktük. 32 mahallemizde toplamda 88 kilometre sathi kaplama yaptık. Belediyemizin araç filosunu onlarca yeni iş makinasıyla takviye ettik.

Soru ; sosyal belediyecilik anlamında neler yapıyorsunuz?

100 yataklı  Huzur Evi’ni hizmete açtık. Evde Bakım Hizmet Birimini kurduk.

İlçe sınırları içerisinde yatağa bağımlı yaşayan 65 yaş üstü bireyler ve yaş sınırı olmaksızın tüm yatağa bağlı engelliler  için evde bakım hizmeti başlattık. Evde bakım hizmetinden yararlanmak isteyen vatandaşlar ,935 3 112 numaralı telefonu arayarak bu birimle temasa geçebiliyorlar.

Ekip, ilk önce adrese gidip tespitte bulunuyor. Eğer başvuruda bulunan kişinin şartları bakım hizmeti vermeye uygunsa uygulamaya geçiliyor. Ciddi müdahale gerektiren hastalar evde bakım birimi nakil aracıyla hastanelere sevk edilecek. Eşim Arzu Hanım başta olmak üzere bir grup hanımefendi bu birimde gönüllü olarak çalışıyor.

Az önce söylediğim gibi Sosyal Marketi kurduk.  Yakıt, gıda, kırtasiye  anlamında önemli katkılarımız oluyor.

Bu ilçede her yoksuldan, her çaresizden, evine ekmek götüremeyen vatandaşımızdan kendimi sorumlu kabul ediyorum. Kuşçuburun ve Torbalı TOSEM’i açtık.

İlçe dışında üniversite öğrenimi gören öğrencilerimiz için TOREV kuruldu.  Vakıf 500’e yakın öğrencimize karşılıksız  burs veriyor.

Soru; TOSEM denilen çok amaçlı bir projeden bize söz edildi?

Torbalı Belediyesi Sosyal Eğitim Merkezi olarak adlandırdığımız TOSEM’leri kurumsallaştırmak adına ilk etapta modern binalar yaptık. Atatürk Mahallesi TOSEM ve Yazıbaşı Mahallesi TOSEM binalarını tamamladık. Benzer işlevleri yerine getirecek. Türkmenköy Mahalle Konağı ile Yoğurtçular Mahalle Konağı’nı hizmete açtık. Eğerci Mahallesi ve Subaşı Mahallesi Sosyal Eğitim Merkezi  gibi.

Helvacı Mahallesi Sosyal Hizmet Binasını tamamladık. Ayrancılar Gençlik Merkezi inşaatı  bitmek üzere,

Yine sosyal projelerimizin devamı olan kapalı ve açık düğün salonları yaptık ve yapıyoruz.

Atatürk Mahallesi Düğün Sarayı, Yazıbaşı ve   Ayrancılar Düğün sarayları  inşaatları tamamlandı.   9 adet yazlık düğün salonu geçtiğimiz sezon kullanıma açtık.

Soru; Türkiye Çapında Büyük Projeleriniz neler ?

Fetrek Sultanlar Vadisi 1.etap bitti; ikinci etaba geçildi. Fetrek üzerinde başlanılan yapay ada tamamlandı. Burası şimdi sessiz gibi. Lakin çok uzun soluklu bir proje o bölgeye yeşil ve çok güzel olacak .

Belediye Hizmet Binası inşaatına başlandık. Kaba inşaatı bitti. İnşaat tamamlandığında Torbalı Belediyesi, ilçeye yakışır modern ve donanımlı bir binada hizmet verecek. Torbalı’nın yeni sembolü olacak.

Millet bahçesi   (Müselles Alan Rekreasyon Projesi)  Torbalı’ya özel bir değer katacak. İzmir bu projeyi konuşacak. İnşaatı çok hızlı ilerliyor. Ahmetli Mesire Alanı, 5 adet İZBAN altgeçidi…5 adet yeni İZBAN alt geçidiyle mahallelerimiz arasındaki yaya ulaşımı noktasında yaşanan sıkıntılar son bulacak.

Soru; tarihi dokuyu koruma çalışmalarında neler yapılıyor ?

Tarihimizi yaşatmak ve korumak için de çalışmalarımız sürüyor.

Metropolis Antik kentine özel önem veriyoruz.. Onun haricinde Merkez Orhaniye Cami restorasyonu yapıldı, Yeniköy Abdülhamit Cami ve Mektep Restorasyonu tamamlandı. Bülbüldere mektebi restorasyonu bitmek üzere.

Bütün bunların yanında ilçemizin maddi ve manevi değerlerini korumak, geliştirmek ve gelecek kuşaklara aktarmak amacıyla etkinlikler festivaller düzenliyoruz. Ayrancılar’da ve Ahmetli’de Yörük Festivalleri düzenledik. Saipler’de her Kasım ayında zeytin festivalimiz oluyor. Çapak Mahallesi’nde yetişen bardacık incirini tanıtmak amacıyla ilk kez incir festivali düzenledik. Son olarak Dirmil Mahallesi’nde keşkek festivalimizi gerçekleştirdik. İlçemizin önemli değerlerini Türkiye çapında tanıtma çabamız devam edecek.

EN BÜYÜK ÖNCELİĞİMİZ EĞİTİM

Okullarımız İçin tam 55.000 m2 yer arsa ürettik. Bütün okulları tamir ediyoruz.  Bütün camilerin ihtiyaçlarını gideriyoruz. Spor okullarımızda yazın 4.000, kışın 1.000 e yakın öğrencimiz eğitim alıyor. 25 ‘e yakın yeni okul yapımına başlandı.

Muhtarlara yeni ve kullanışlı binalar inşa ettik. Bu doğrultuda; Karşıyaka, Torbalı Atatürk , Ertuğrul, Düverlik, Özbey, Alpkent mahalle muhtarlık binaları  yapıldı.

Belediye birimleri teknolojik alanda sürekli yenileniyor .İmar Ve Şehircilik Müdürlüğü E- İMAR sistemine geçildi. Takbis sistemine geçilerek tapu kadastro bilgilerine hızlı erişim sağlandı. Merkez 11 Mahallenin hali hazır haritası ile zemin etütleri yapıldı. Merkez 11 Mahallenin 1/5000 planları bitmek üzere. Pamukyazı Mahallesi İmar Planı Yapıldı. Özbey Mahallesi imar planı yapıldı. Pancar imar planı yapıldı. Yazıbaşı2. etap imar planı yapıldı. Mermer sanayi imar planı hazırlanıyor,

VAR OLAN POTANSİYELİ HAREKETE GEÇİRDİK.

Merkezi hükümetle koordinasyon içinde çalışıyoruz, ilçenin var olan potansiyelini de harekete geçirince iki kat büyüme kaçınılmaz oldu.

İstikrar, güven, iş, huzur ve yüksek yaşam kalitesi, ortamı oluşunca ilçemiz tercih edildi. 4 yılda 40-45 bin dolayında göç almamız tesadüfen değildir.

Bölgenin çekim merkezi olduk. Tarımın ve sanayinin üretime güç kattığı bir yerleşim.700 civarında fabrikada binlerce vatandaşımız istihdam ediliyor. Türkiye’nin vergi rekortmeni ilçesi olarak tanımlanmamız boşuna değil. Torbalı son 4 yılda kamu ve belediye yatırımlarında,  büyümede, kentleşmede, sosyal projelerde, sağlık, eğitim, ulaşım, altyapı yatırımlarında ilçeye kazandırılan arsalarda, yeni yaşam alanlarında, kültürel, sanatsal, bilimsel etkinliklerde iki kat büyüdü.

Çok ciddi kamu yatırımlarını ilçemize çekerek bunu yapıyoruz. Hükümetimiz ve belediyemiz ilçenin önünü açmak, Torbalı’nın gücüne güç katmak için omuz omuza çalışıyor.

                                                    Torbalı’ya dair kırmızıçizginiz nedir?

Toprağı, havayı, suyu kirleten hiçbir oluşuma girişime asla müsaade etmem.

Milletimizin bize  güvenerek, inanarak emanet ettiği bu makamın her dakikasını, her kuruşunu kutsal biliyoruz.  Onu amacına uygun biçimde kullanmaya özen gösteriyoruz.

Fikri, siyasi görüşü ne olursa olsun bütün vatandaşlarımıza hizmeti eşit şekilde götürüyoruz. Asla ve asla sosyal, ya da bölgesel ayrımcılığa müsaade etmiyoruz.