“Artık Torbalı’ya küçük İstanbul diyoruz”

Abdulvahap Olgun, bugün Sonsöz TV’de yayınlanan ‘Günaydın Ege’ programına konuk oldu. Başkan Olgun görevde olduğu 5 yıllık süreyi değerlendirirken birbirinden önemli açıklamalarda bulundu.

İş dünyası ve sektör bazında net ifadeler kullanan Olgun ayrıca İzmir’in kalkınması hakkında özel bir parantez açtı. Olgun, kent kalkınması için hiçbir sorumluluktan kaçılmaması gerektiğini vurguladı. Ayrıca İzmir Ticaret Odası ve Torbalı Ticaret Odası’nın Nisan ayında gerçekleşecek seçimlerine ilişkin mesajlar veren Olgun, önemli tespitlerde bulundu.

VATANA İHANET VARSA O ALANDA OLMAMIZ GEREKİYORDU

2013 yılında başkan seçilmesinden bu yana geçen süreyi değerlendiren Olgun, “Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı olmamdan yana bir teveccüh oluştu. Zor bir seçimdi. Rekabet vardı. Torbalı Ticaret Odası’na bağlı yüzde 81 oy kullanıldı. Yüzde 70 oranında kazandı arkadaşlarımız. Dört yıllık ama 5 yıl oldu benimkisi. Fazladan yapıyoruz tekrar seçim dönemine girdiğimizde 5 yıl tamamlamış olacak. Ciddi bir emek var, tırnaklarımızla kazıyarak arkadaşlarımızla berber her gün yeniden başlayarak geldik. Önemli bir göreve geldiğimi düşünüyorum. Ekonomik olarak, siyasi olarak bu kapıların hepsini kazıyarak geldik. Hep yeniden başladık. Her gün kendi kendime düşündüm, ‘hayırlı olan insan insanlara faydalı olan insandır’. Torbalı için, orada yaşayanlar için memleketime milletime bir şeyler verme hazzını akşam çocuklarımla oturduğumda memleketime faydalı işler yaptığımı düşünüyorum. Biz anne babalarımızın dualarımızla ilerledik. Her gün bir şeyler üretmek zorundayız. 15 Temmuz gecesi hemen çalışmaya başladık. Ekonomik sekteye uğramaması için çalıştık. İnsanın hafızası çok çabuk unutuyoruz. O dönem her cumartesi bir bomba patlıyordu. Kayseri, İstanbul en son İzmir’de adliyede patlamalar vardı. O dönem bir karamsarlık havası vardı bende. Ama ben kanaat önderiyim. Karamsar yaşayamam, bir şey yapmalıydık. Torbalı pazarına kimse çıkmak istemiyordu. Terörün vermek istediği mesaj da buydu. Kimse dışarı çıkmasın, korku salma. O 15 Temmuz gecesi, çocuğumu eşimi meclis üyelerini yanıma aldım. Torbalı Perşembe Pazarı’na indik. Herkese hayırlı pazarlar diledik. İlk sivil toplum kuruluşu olarak yaptık bizden sonra güzel bir örnek çalışma oldu. 15 Temmuz gecesi daha hiçbir şey belli değilken meydana indik. Orada olmamız lazımdı. Vatanına ihanet etme ve vatana karşı bir kalkışma varsa bizim o alanda olmamız gerekiyor. Biz ticaret odasıyız. Çalışmalarımızın dışına çıkmamaya çalışıyoruz. Ama biz vatanımızı sevenler olarak bir şeyler yapmalıyız” dedi.

YERLİ OTOMOBİL YATIRIMI İÇİN ADRESİ NET OLARAK GÖSTERDİ!

Yerli otomobil yatırımına ilişkin önemli açıklamalar yapan Olgun, “Yerli otomobil önemli bir mesele. TOBB bu konuda öncülük etti. Başkanımız dedi ki; ‘ben en büyük desteği ve takdiri yerli otomobilde aldım’… Milli hassasiyetleri olan bir milletiz. Bunu söylemde bırakmadan hayatın her alanına aksettirmeye çalışıyoruz. 5 babayiğit çıktığı zaman biz bunu niye Torbalı’ya almayalım dedik. Bir yatırım olduğunda her zaman Bursa, Sakarya, Kocaeli mi alacak? Bir yatırımın geleceği yer çok önemli. Bizim her türlü yollara bağlantımız var. Limana 45 kilometre, havalimanına 25 kilometre yakınlıktayız. Yer var mı? Var. Pancar OSB 800 hektarlık alanımız var. Pancar OSB genişleme sahası burası için biçilmiş kaftan. Biz OPEL’e ev sahipliği yaptık. Daha sonra yedek parça imalatı yaptık. Yerli otomobilin üretileceği en uygun yer Torbalı’dır. Bunu reklam için söylemiyorum. Gerçekten Torbalı” diye konuştu.