TORBALI’DA İNCİR FESTİVALİ

Torbalı Belediyesi, Çapak ’ta yetiştirilen bardacık incirinin tanıtımı için festival düzenliyor. 4-5 Ağustos’ta ilki yapılacak olan festival geleneksel hale getirilecek.

Torbalı’nın Çapak Mahallesi ve çevresinde yetişen Bardacık cinsi incirin tanıtılması amacıyla 4-5 Ağustos tarihleri arasında festival düzenleniyor. Zeytin üretiminde marka haline gelen Torbalı’da incirin de tanıtılması için böyle bir festival düzenlediklerini dile getiren Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez, “Torbalı’da yetişen Bardacık cinsi inciri kendisine has aroması ve tadıyla diğer incirlerden çok farklı. Çapak’ta bol miktarda yetişen ve satışı yapılan bu çok özel inciri tüm Türkiye’ye tanıtmak istiyoruz. Festival ile Çapak’taki incir üreticisinin pazar payı da artacak” dedi.

ÜRETİM ARTIYOR

Torbalı Belediyesi tarafından yapılan meydan düzenlemesi ve köy konağı ile farklı bir çehreye kavuşan Çapak Mahallesi, incir festivali ile renklenecek. Lezzeti ve görüntüsü ile diğer incirlerden farklı olan Bardacık cinsi incirin yetiştiği Çapak’ta, üretim her geçen yıl artıyor. Torbalı’nın Çapak Mahallesi’nde yetişen Bardacık cinsi incirin tanıtımını yapmak isteyen Torbalı Belediyesi bir festival düzenleyecek. Hafta sonu yapılacak olan festival Çapak’ın ve Bardacık incirinin tanıtımına katkı

EN GÜZEL İNCİRE ÖDÜL VAR

zartesi günü düzenlenecek açılış töreninin ardından belediye halk oyunları ekibi gösterilerde bulunacak.
Yörede yetişen en güzel bardacık inciri yarışmayla belirlenecek.  Festivalin pazar günü programında ise,   dereceye giren incir üreticilerine ödülleri dağıtılacak. TRT Ses Sanatçısı Ali Çakar, vereceği konserde Türk Sanat Müziğinin farklı eserlerini seslendirecek.

shares