Buca’da yanan alanlara yeniden fidan dikilecek

İzmir’in Buca ilçesindeki çıkan yangında zarar gören 60 hektarlık alanın yeniden ağaçlandırılacağı bildirildi.

İzmir Orman Bölge Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, 13 Temmuz’da İzmir Buca Göleti yakınlarında çıkan yangında zarar gören ormanlık alanda temizleme çalışması başlatıldı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen İzmir Orman Bölge Müdürü Şahin Aybal, havadan helikopterle bölgede inceleme çalışması yaptıklarına dikkat çekerek, “Her zaman söylediğimiz gibi biz yanan orman alanlarını yılı içinde yeniden ağaçlandırıyoruz. Şu anda bu bölgede 4’er kişilik 7 çalışma postası ve iş makinelerinin desteği ile saha enkazlardan temizleniyor. Eylül başı gibi de dozerlerimiz sahaya girerek toprağı sürüp işleyecek, fidan dikimine hazır hale getirilecek kasım ayından itibaren de ilk fidanları toprakla buluşturacağız. Sahaya yaklaşık 100 bin adet çeşitli türlerde fidanlar dikeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Aybal, olayda İzmir’in gözbebeği binlerce hektarlık ormanın zarar görme riskinin bulunduğunu, havadan ve yerinde müdahale ile yangının 60 hektarlık alanda tutulduğunu kaydetti.

Yangının, bir vatandaşın bahçesinde gerçekleştirdiği kaynak çalışması sırasında çıkan kıvılcımlar nedeniyle başladığı iddia edilmişti.

shares